ты Аналітичний огляд ринку ІСІ в Україні (3 квартал 2010 року)

Аналітичний огляд ринку ІСІ в Україні (3 квартал 2010 року)

Фондовий ринок

У 3-му кварталі динаміка світових фондових ринків відображала поступове зростання оптимізму інвесторів після провалу у 2-му кварталі. Однак стійкість висхідного тренду періодично випробовувалася стриманими чи навіть негативними показниками ключових макроекономічних і фінансових індикаторів провідних міжнародних корпорацій.

На початку кварталу на ринках панував позитивний настрій. Індекси акцій розвинених ринків у цей час досягли своїх максимумів за останні 3 місяці. Серед причин – корпоративна статистика найбільших компаній світу, зокрема, автомобільного, технологічного та банківського секторів, яка перевершила очікування, а також оптимістичні прогнози майбутніх прибутків компаній-лідерів у Європі, Азії та США. Важливою підтримкою було і  помірне покращення макропоказників провідних регіональних економік. Зокрема, за даними 2-го кварталу, темпи приросту ВВП Німеччини досягли +1.1% (рік тому вони склали -4.9%). А Китай оголосив свій оптимістичний прогноз розвитку економіки країни через зниження залежності країни від експорту, зокрема до проблемної Європи.

Але, як виявилося, підвищення впевненості інвесторів у стабілізації економічної ситуації в Європі було тимчасовим. У серпні основним був низхідний тренд, незважаючи на послаблення одного з основних чинників нестабільності та песимізму на ринках – проблем у державних фінансах країн єврозони. Так, Греція, Іспанія, Португалія, а пізніше й Ірландія успішно розмістили суверенні випуски облігацій. Активність і настрій на ринках акцій спали на тлі чергового загострення невизначеності щодо подальшого розвитку ситуації у США, де знову погіршилися дані ринків житла та праці, а ФРС залишила свою основну ставку в межах 0-0.25%.

Уповільнення глобального економічного росту засвідчила і заява Банку Англії про збереження рекордно низької базової ставки (0.5%) на тривалий час, новини про послаблення економічного росту в Китаї в умовах цілеспрямованого «охолодження» ринку нерухомості.

Основниими факторами повернення до зростаючого тренду наприкінці кварталу були серпневі дані про вище за прогнозне зростання виробництва у США (+6.2% за індексом ISM) та Китаї (+13.9% у річному вимірі), приріст ВВП Австралії за 2-й квартал (+1.2% – найбільший квартальний показник за останні 3 роки). У Великобританії у 3-му кварталі збільшилися продажі промислової продукції, у США – роздрібні продажі, а Єврокомісія поліпшила прогноз зростання ВВП 16-країн зони «євро» за 2010 рік майже удвічі – до 1.7%.

Зростанню попиту на акції сприяло і переважання позитивних новин з усіх регіональних ринків світу, що послабило побоювання щодо «подвійного дна» глобальної рецесії на тлі підвищення «апетиту до ризику» у інвесторів і накопичення у них вільних коштів,.

Таким чином, протягом 3-го кварталу на міжнародному фондовому ринку залишалася висока волатильність, яка віддзеркалювала невпевненість інвесторів щодо перспектив розвитку ситуації на ринках. Якщо у липні, при тимчасових корекціях, ринки показали приріст від 1.7% (Японія) до 10.0% (Китай), у вересні – від 5.1% (Європа) до 8.9% (Азія), то між цими двома найуспішнішими з початку 2010 року місяцями, у серпні, результати ключових індексів акцій світу були дуже слабкими – від -0.6% у Європі до -7.5% у Японії. Тільки китайські індикатори у цей період показали помірковану динаміку – від -2.4% до +0.05%. Врешті, за 3-й квартал акції у світі подорожчали на 4.4-15.2% (табл. 1, рис. 1).

Динаміка українського фондового ринку цього кварталу не завжди тісно корелювала зі світовими ринками. Після стрибків та падінь у липні-серпні, аналогічних закордонним ринкам, у вересні рух індексів ПФТС та УБ характеризувався «боковим» трендом, що призвело до незначного їхнього зростання за 3-й квартал (+3.3% та +3.9% відповідно). Тобто, у цей час вітчизняний фондовий ринок перебував на стадії корекції, що прийшла на зміну провалу у 2-му кварталі на 19.3-20.0%.

З початку кварталу індекси демонстрували динамічне зростання, але 7 липня розпочався зворотній рух, повільніший, однак і більш тривалий. 20 липня тренд знову змінився на зростаючий, апогей якого було досягнуто «стрибком» індексів ПФТС та УБ на початку серпня на 41 та 76 пунктів (+5,05% та +3,64%) відповідно.

Приводом до такого активного оптимізму, на тлі зовнішнього позитиву, були і внутрішні корпоративні новини, зокрема щодо залучення великого кредиту одним із найбільших вітчизняних металохолдингів, а також прогноз суттєвого збільшення ним обсягів виробництва.

Далі настала черга корекції, що тривала до вересня. Першу половину останнього місяця кварталу на біржах спостерігалася додатна волатильність, другу – від ємна. Під кінець місяця повільний низхідний рух завершився провалом.

Таким чином, вітчизняний фондовий ринок у 3-му кварталі відрізнявся не меншою волатильністю, ніж світові «колеги», що характеризує його як іще більш нестабільний. Міра волатильності змінювалася протягом всього кварталу, особливо це помітно при порівнянні перших двох місяців з останнім. Та, незважаючи на це, українські індекси продовжували впевнено лідирувати за доходністю з початку 2010 року (+34.5-36.9%).

 

1

 

2

Кількість КУА та ІСІ

За даними УАІБ, у 3-му кварталі 2010 року темпи скорочення кількості компаній з управління активами в Україні збереглися. На 30.09.2010 членами УАІБ були 348 КУА (-9 за 3 квартал). Нові компанії продовжували виходити на ринок, у той час як інші залишали його.  Як і раніше, новостворені КУА – націлені, в основному, на приватні інвестиції через венчурні ІСІ.

Приріст кількості зареєстрованих ІСІ у липні-вересні уповільнився (+25 проти +37 у 2-му кварталі), що, ймовірно, пов язано з «гальмуванням» росту фондового ринку, і на кінець 3-го кварталу було зареєстровано 1266 інвестиційних фондів.

Таким чином, співвідношення кількості існуючих ІСІ та КУА також помітно зросло: на однy компанію з управління активами станом на 30.09.2010 у середньому припадало 3.64 інвестиційних фонди, що підтвердило тенденцію прискорення концентрації на ринку, що спостерігається з початку 2010 року (рис. 2).

3

Кількість ІСІ, визнаних такими, що відбулися, у 3-му кварталі 2010 року збільшилася на 19 фондів (+1.81%) до 1069-ти (табл. 2), що майже вдвічі менше темпів 2-го кварталу (+35 фондів, +3.45%).

4

Найвищу динаміку кількості ІСІ, визнаних такими, що відбулися, як і очікувалося, знову продемонстрували відкриті фонди (+9.38%), хоча це тільки 3 нових ІСІ. На другому місці також завдяки своєму невеликому масштабу – сегмент закритих недиверсифікованих ПІФ-ів (+7.41%, +2 фонди). Закритих венчурних КІФ-ів, які на кінець 3-го кварталу досягли нормативів, стало на 6.15% (4 фонди) більше, а з початку року вони є лідерами за приростом чисельності визнаних фондів (+38.00%, +19 фондів).

В абсолютному вимірі найбільше, традиційно, зріс сектор венчурних ПІФ-ів (+10 фондів, +1.39%) і був найбільшим у структурі ІСІ за типами/видами, хоча його частка несуттєво скоротилася (із 68.76. до 68.48%). В цілому венчурні ІСІ станом на 30.09.2010 займали 74.93% ринку за кількістю фондів, що досягли нормативів після 75.38% на 30.06.2010.

Частина фондів, як і у попередні квартали, розпочали ліквідацію, зокрема один інтервальний КІФ, що зумовило негативну динаміку цього найменшого сегмента ринку у липні-вересні (-33.33%).

Динаміка інших категорій ІСІ залишалася низькою. На кінець 3-го кварталу 197 фондів були зареєстровані, але ще не «вийшли на норматив», серед них 4 відкритих ІСІ.

Регіональний розподіл КУА та ІСІ

Першим за кількістю зареєстрованих компаній з управління активами (241, 69.25%) у 3-му кварталі 2010 року залишався Київський регіон, однак його частка продовжувала скорочуватися (рис. 3). Так, після зменшення чисельності КУА у регіоні на 9 компаній у 2-му кварталі, у 3-му їх стало менше на 12 (такі темпи зберігаються 4 квартали поспіль).

 

5

Рис. 3. Регіональний розподіл кількості КУА станом на 30.09.2010 р.

У той же час, Київський регіон відновив позитивну динаміку кількості ІСІ в управлінні КУА: частка Києва та області у загальній кількості інвестиційних фондів ІСІ в Україні у 3-му кварталі збільшилася (із 69.3% до 71.0%). Водночас, частка Дніпропетровської області зменшилася із 9.4% до 7.4%.

Динаміка розподілу активів ІСІ в управлінні КУА у різних регіонах також була різноспрямованою. Першим залишився Київ (та область), його частка майже не змінилася (зменшилась із 72.5% до 72.2%). Помітне скорочення активів регіональних фондів у співвідношенні до сукупних активів усіх українських ІСІ з-поміж інших регіонів-лідерів зафіксовано у Дніпропетровській області (із 12.9% до 11.9%) (рис. 4).

 

6

Вартість активів та чистих активів ІСІ

Відносно спокійна динаміка вітчизняного фондового ринку у 3-му кварталі 2010 року, що  прийшла на зміну різкому спаду 2-го кварталу (-20%), поступово призвела до стабілізації приросту вартості активів інвестиційних фондів. При цьому невенчурні ІСІ перекрили приростом активів у цьому кварталі (+25.75%) втрати за 2 квартал (-2.24%), щоправда, тільки за рахунок закритих ІСІ. Загалом ВА фондів відкритого, інтервального та закритого типу (невенчурних) разом на 30.09.2010 склала 8 837.53 млн. грн. (табл. 3).

Відкриті фонди, що найбільше постраждали під час провалу у попередньому кварталі, залишилися у негативній зоні (-2.17%, -5.4 млн. грн.), в умовах значного чистого відтоку (10.47 млн. грн.), якого сектор зазнав, проте, за рахунок відтоку з одного фонду (-13.64 млн. грн.).

Інтервальні ІСІ також показали від ємну динаміку (-11.43%, -30.68 млн. грн.). Загалом для сегмента інтервальних ІСІ 2010 рік видається не найкращим – їхня ВА з початку року зменшилася на 17.02 млн. грн. (-6.68%). Відкриті фонди за цей період додали 2.71 млн. грн. (+1.12%), при масштабному відтоку вкладень у 2-3 кварталах, а закриті невенчурні – 2 308.2 млн. грн. (+38.16%).

Відносно несуттєве скорочення сукупних активів закритих невенчурних ІСІ у 2-му кварталі змінилося стрімким розширенням у 3-му кварталі (+28.35%), що склало 8 356.38 млн. грн.

Венчурні ІСІ, які станом на 30.09.2010 акумулювали 90 888.99 млн. грн. (+2.33%, +2 070.96 млн. грн.), традиційно, мали найбільшу частку на ринку спільного інвестування і за вартістю активів.

Таким чином, сукупні активи усіх типів та категорій ІСІ на кінець 3-го кварталу склали 99 726.52 млн. грн., що на 4.05% (3 880. 73 млн. грн.) більше, ніж у попередньому кварталі.

7

8

Динаміка активів відкритих ІСІ у 3-му кварталі знову була не тільки низхідною, а й набагато поступалася розвитку закритих фондів, що спричинило скорочення їхньої частки до 2.75% – нижче рівня середини 2009 року (2.90%). Ще більш негативних змін на ринку невенчурних ІСІ зазнали інтервальні фонди, що станом на 30.09.2010 охоплювали 2.69% активів.

Частка закритих ІСІ у структурі активів невенчурних фондів у 3-му кварталі зросла до 94.56%, а у співвідношенні до загальних активів усіх ІСІ – до 8.38%, що значно більше у порівнянні з попереднім кварталом (6.79%). Через відносно помірковану динаміку активів позиція венчурних фондів за часткою ринку ІСІ дещо ослабла — зменшилася до 91.14%  (рис. 6, 7).

Зазначимо, що частка венчурних фондів скоротилася до рекордно низького рівня з початку 2008 року, що є свідченням поступового розвитку ринку спільного інвестування у бік зростання його ліквідності, публічності та прозорості.

9

10

Динаміка чистих активів невенчурних ІСІ у 3-му кварталі майже повністю повторила зміни активів. Відчутну різницю між приростом ВА та ВЧА показали лише закриті (невенчурні) ІСІ, чисті активи яких додали 14.31% (активи – на 28.35%). Як наслідок, приріст ВЧА невенчурних ІСІ (+12.66%) був удвічі меншим за зростання ВА цих фондів.

В цілому, завдяки позитивним результатам всіх невенчурних ІСІ у 1-му кварталі та закритих – у 3-му, з початку 2010 року як загальні, так і чисті активи невенчурних фондів продемонстрували значний приріст (+24.70%) (табл. 4).

11

Відповідно до вищезазначеного, зміни у розподілі ВЧА ринку ІСІ між типами фондів були аналогічними змінам у розподілі загальних активів. Так, частки відкритих та інтервальних фондів, як і у 2-му кварталі, скоротилися, відповідно, з 3.68% до 3.21% та з 4.05% до 3.17% ВЧА невенчурних ІСІ.

Закриті фонди у 3-му кварталі наростили частку у ВЧА невенчурного сегмента ринку із 92.28% до 93.63%, а в чистих активах усіх ІСІ разом – із 7.11% до 7.81%.

Лідерство за масштабами ВЧА залишається за венчурними фондами, частка яких, проте, змешилася у липні-вересні із 92.29% до 91.66% (рис. 8, 9).

 

12

13

Структура активів ІСІ

Після провалу фондового ринку у 2-му кварталі, що призвів до скорочення частки акцій у портфелях невенчурних ІСІ, у 3-му кварталі ситуація розвивалася подібним чином, однак зазначене скорочення стосувалася вже не відкритих та закритих, а інтервальних та закритих фондів. Помірний ріст фондового ринку у 3-му кварталі сприяв нарощенню частки акцій в активах відкритих ІСІ. Зазначимо, що при зменшенні сукупних активів цих фондів, загальна вартість їхніх вкладень в акції зросла.

Незважаючи на різноспрямовану динаміку структури інвестицій у різних типах фондів, зокрема в акції, ці інструменти в усіх типах невенчурних ІСІ на 30.09.2010 були основними, займаючи понад 40% активів (сукупно в невенчурних ІСІ – 45.12%, зменшившись за квартал на 23.12% (із 58.76%) (рис. 10).

На відміну від попередніх трьох місяців, у липні-вересні грошові кошти та банківські вклади у структурі портфелів невенчурних ІСІ скоротилися – за рахунок закритих і відкритих фондів, що, ймовірно, пов язано як із відтоком капіталу з відкритих ІСІ у процесі виходу інвесторів, так і зі спрямуванням частини ліквідних коштів відкритих фондів у вкладення в акції, закритих – в інші активи. Частка грошей невенчурних ІСІ на рахунках у банках на кінець 3-го кварталу склала 7.73% скоротившись на 36.01% за квартал (із 12.07%).

Звуження торкнулося і частки облігацій корпоративних емітентів – в усіх типах невенчурних ІСІ – на 30.09.2010 вона становила 8.48% (11.04% на 30.06.2010) у зведеному портфелі.

А найвідчутніше в активах невенчурних фондів зросла частка «інших» активів (із 12.44% до 31.75%, тобто у 2,5 рази), що зумовлено не лише негативною динамікою інших найбільших складових портфелів, а й зростанням вкладень в інструменти, які входять до складу цієї категорії активів в усіх типах невенчурних ІСІ.

Основні зміни у структурі інвестиційного портфеля відкритих ІСІ у 3-му кварталі 2010 року полягали у зростанні ваги таких видів вкладень:

  • облігацій внутрішніх державних позик – із 7.03% до 8.44%;
  • акцій – із 43.03% до 43.51%;
  • «інших» активів – із 0.10% до 10.61%

та зменшенні часток:

  • облігацій підприємств – із 17.80% до 11.04%;
  • грошових коштів та банківських депозитів – із 27.13% до 21.57%;

Інших цінних паперів в активах відкритих ІСІ, традиційно, не було..

Динаміка структури активів інтервальних фондів, як і у 2-му кварталі, дещо розходилася зі змінами в інших типах фондів, зокрема в частині грошових коштів на рахунках у банках та ОВДП. Отже, найпомітніші зміни у співвідношенні складових зведеного портфеля інтервальних ІСІ такі:

Зростання:

  • «інших» активів – із 0.05% до 9.48%;
  • грошових коштів та банківських депозитів – із 23.17% до 27.84%;

Зменшення:

  • акцій – із 59.69% до 51.25%;
  • облігацій підприємств – із 10.00% до 7.87%;
  • «інших» цінних паперів – із 2.88% до 0.02%.

 

Частка вкладень в облігації місцевих позик, на відміну від попереднього кварталу, також скоротилися (із 1.41% до 1.03%), а для облігацій внутрішніх державних позик у структурі інтервальних фондів така динаміка була продовженням тенденції 2-го кварталу (зменшення із 2.81% до 1.83%).

Таким чином, у 3-му кварталі, при відтоку вкладень інтервальні фонди концентрували свої сили на підвищенні ліквідності шляхом спрямування своїх коштів на банківські рахунки.

14

Зміни у структурі інвестицій агрегованого портфеля закритих ІСІ у 3-му кварталі засвідчили ідеологію збільшення частки вкладень у корпоративні права за рахунок акцій. При цьому простежується тенденція зменшення ліквідності та скорочення вкладень у державні цінні папери.

Ключові зміни структури зведених активів закритих фондів були такими:

Зростання:

  • «інших» активів (здебільшого, корпоративних прав в інших, крім ЦП, формах) – із 13.59% до 33.00%;
  • облігацій внутрішніх державних позик – із 1.28% до 2.26%;
  • «інші» цінні папери – 3.20% до 3.75%;

Зменшення:

  • акцій – із 59.31% до 44.99%;
  • грошових коштів та банківських депозитів – із 10.89% до 6.75%;
  • облігації підприємств – із 10.84% до 8.42%;

Варто також зазначити, що серйозних відносних змін в активах закритих фондів також зазнала частка нерухомості (+200.64%), однак, зважаючи на її мізерну частку (на 30.09.2010 – 0.33%), це суттєво не вплинуло на розподіл активів фондів за інструментами. Сумарна вага інших видів вкладень в агрегованому портфелі закритих невенчурних ІСІ складає менше одного відсотка, тому спричинений їхньою динамікою вплив також був несуттєвим.

Проаналізувавши динаміку структури активів невенчурних ІСІ за 3 квартали 2010 року, стає очевидно, що довіра відкритих фондів до акцій поступово відновлюється після негативної динаміки 2-го кварталу. У той же час, ринок невенчурних ІСІ в цілому, навпаки, продовжує зменшувати свою частку вкладень в акціях.

Відповідно до квартальних звітів венчурних ІСІ, поданих до УАІБ станом на 30.09.2010, найбільшою складовою їхнього зведеного портфеля, яка чи не єдина розширилася у 3-му кварталі, були «інші» активи (54.45%), що охоплюють корпоративні права не у формі цінних паперів, позики підприємствам, у яких венчурні ІСІ мають частку в капіталі, а також дебіторську заборгованість.

Другою за обсягом групою в агрегованих активах вечурних фондів були цінні папери (41.08%), у тому числі «інші» (19.42% проти 30.28% у попередньому кварталі), що включають, зокрема, векселі, заставні, опціонні сертифікати та ін.

Акції та корпоративні облігації є також вагомими складовими агрегованого портфеля цих ІСІ (відповідно 10.96% та 10.56% проти 19.51% та 18.98% у 2-му кварталі) (рис. 11).

Зменшилася відносна вартість найбільш ліквідних активів – частка грошових коштів у банках скоротилася із 4.73% до 2.89%.

15

Найпопулярнішими цінними паперами за наявністю в активах ІСІ у 3-му кварталі 2010 року залишалися заставні цінні папери та векселі (через домінування венчурних фондів за кількістю та обсягом активів), українські акції першого рівня лістингу, а також державні облігації (табл. 5).

16

Серед інструментів, які найчастіше зустрічаються в активах невенчурних ІСІ (табл. 6), лідирують станом на 30.09.2010 акції ВАТ “Металургійний комбінат “Азовсталь” (88 фондів) та акції ВАТ “ДЕК “Центренерго” (85 фондів), що посунули на 3-тю сходинку акції ВАТ “Укрнафта” (79 фондів). Варто також відзначити підвищення популярності ОВДП, що цього разу знову потрапили до 20-ти лідерів, адже були у портфелях 78 фондів. Вірогідно, це пов язано з хвилею розміщення ПДВ-облігацій у цьому кварталі, що забезпечують хоч і невисокий, але відносно надійний дохід.

У ТОП-10 станом на 30.09.2010 серед 9-ти акцій, 6 входять до 1-го рівня лістингу ПФТС, із них 2 – також у 1-му рівні лістингу УБ; 1 папір – у 2-му рівні лістингу ПФТС, 2 – поза реєстром цієї біржі; 7 акцій, що на ПФТС мають 1-2-й та «нульовий» рівні, на УБ – серед позалістингових.

Таким чином, порівняно з 2-м кварталом, якісна характеристика портфелів цінних паперів невенчурних ІСІ за рівнем ліквідності практично не змінилася. Щодо галузевого охоплення, то серед найпопулярніших знову були акції металургійних, енергетичних та машинобудівних підприємств, що залишили позаду банки. Так, хоча АКБ соціального розвитку “Укрсоцбанк” дещо піднялися у ренкінгу (із 22-ї позиції на 15-ту), інші колишні лідери, акції ВАТ “Райффайзен Банк Аваль”, опустилися ще нижче рівня 2-го кварталу – на 19-ту позицію.

17

Лідером 3-го кварталу за обсягом вкладень залишилися векселі ТОВ “Селект” (1 236.93 млн. грн.), присутні у 3-х фондах (у 2-му кварталі – 2-х). Векселі ТзОВ “Станіславська торгова компанія” (916.13 млн. грн.), що стали третіми, були в активах 9-ти фондів (табл. 7).

У той же час, векселі ТОВ “Центр Груп 2008”, що зберегли за собою другу позицію (985.45 млн. грн.), залишилися в активах 101 ІСІ (15-те місце рейтингу за наявністю у портфелях ІСІ), а векселі ВАТ “Українська інноваційно-фінансова компанія” (753.35 млн. грн.), що перемістилися з 10-го місця на 5-те у ТОП-10 за вартістю вкладень, – четверті за наявністю в активах всіх ІСІ (256 фондів). Векселі ТОВ “ЦУП-Буча” (483.59 млн. грн.) потрапили у ТОП-10 вперше.

18

Акції ВАТ “Авангардінвест”, що у загальному рейтингу ІСІ були 4-ми (785.72 млн. грн.), а серед невенчурних укотре стали лідерами (202.98 млн. грн.), станом на 30.09.2010 залишалися у портфелях 5-ти фондів (у т. ч. 2-х невенчурних) (табл. 8).

На 2-й позиції уже 4-й квартал поспіль – облігації ТОВ “Град Інвест” (179.75 млн. грн.), присутні в активах 3-х ІСІ (у т. ч. одного невенчурного).

Акції ВАТ “Газові мережі”, що тривалий час були на перших позиціях за вартістю вкладень невенчурних фондів, у 3-му кварталі залишилися далеко поза ТОП-10, хоча були в активах 19-ти ІСІ, із них 8 – невенчурних (у 2-му кварталі – 20-ти та 10-ти відповідно).

Загалом, ТОП-10 суттєво змінився у 3-му кварталі, що, з одного боку, пов язано із більш активним нарощенням позицій фондів у деяких цінних паперах, що були і у попередньому кварталі серед лідерів, та в інших, менш популярних раніше; з іншого боку – зі скороченням інвестицій в деякі з колишніх найпопулярніших цінних паперів. Так, втратили лідерський статус за обсягом інвестицій акції таких емітентів: ЗАТ “ІК” Бізнес Менеджмент Груп”, ВАТ “Завод “Ленінська кузня”,  ВАТ “Новьюенерго”, ВАТ “Дарницький завод ЗБК” та ВАТ “Експо Нафта Продукт”.

Найнижча позиція у ТОП-10 цінних паперів у 3-му кварталі була значно більшою, ніж у 2-му (99.70 млн. грн. проти 76.90 млн. грн.), а сукупна вартість вкладень фондів зросла із 1 092.52 млн. грн. до 1 372.24 млн. грн.

19

20

У портфелях невенчурних фондів лідерами залишилися акції – 3 988.34 млн. грн. (на 262.34 млн. грн. (7.04%) менше порівняно з попереднім кварталом). Це майже 75% зведеного портфеля невенчурних ІСІ  (табл. 10).

21

Доходність невенчурних ІСІ

«Боковий тренд» українського фондового ринку у 3-му кварталі 2010 року супроводжував помірні показники доходності ІСІ (рис. 12). Вітчизняні індекси «блакитних фішок» після провалу в 2-му кварталі (-20%), у 3-му зросли на 3-4%, а результати невенчурних ІСІ практично порівну розподілилися між «зеленою» та «червоною» зонами: відкриті, інтервальні та закриті фонди демонстрували як втрати, так і прибутки.

Найбільш відчутних збитків з точки зору середньої доходності за липень-вересень зазнали відкриті ІСІ, сертифікати яких подешевшали на 2.33% (у 2-му кварталі їхня доходність також була найменшою – -10.32%). Однак необхідно зазначити, що 2/3 цих фондів забезпечили приріст вартості вкладень у липні-вересні, і тільки 2 фонди показали падіння вартості сертифікатів більш ніж удвічі через різку уцінку деяких цінних паперів у портфелях. Це і зумовило негативний загальний результат сектора. Без урахування цих 2-х ІСІ, середня доходність відкритих фондів склала 1.11%.

Діапазон доходності різних типів фондів був значно меншим, ніж у 2-му кварталі, однак залишався доволі широким, особливо у закритих ІСІ: від -77%до +134%. Середня доходність саме цього типу фондів у 3-му кварталі була найвищою – +2.16%.

Інтервальні фонди і в 3-му кварталі показали подібні до відкритих ІСІ результати. Трохи більше половини цих фондів забезпечили зростання вартості інвестицій за липень-вересень, однак середній показник для сектора був від ємним – -1.67%.

Закриті ІСІ у 3-му кварталі знову у середньому показали приріст вартості своїх цінних паперів – на 2.16% (у 2-му – на 4.32%). При цьому половина фондів були збитковими.

Відчутну конкуренцію фондам у 3-му кварталі склали депозити у євро (+14,42%), хоча за доходністю з початку року (+1.80%) вони посідають останнє місце серед напрямків інвестицій, якщо не враховувати нерухомість, вартість якої у 3-му кварталі «завмерла», а з 1 січня впала (-7.46%).

За 9 місяців 2010 року усі типи фондів зберегли додатну середню доходність, що для відкритих склала +7.64%, інтервальних – +7.81%, закритих – +24.38%.

Таким чином, за період з початку року усі сектори в цілому дали можливість покрити втрати вартості вкладень від інфляції і, як і очікувалося, наблизитися до депозитів. Більше того, закриті фонди у 2010 році, станом на 30.09.10, у середньому були більш доходними за банківські вклади, зокрема найприбутковіші – в золоті (+23.04%).

22

Розподіл ВЧА ІСІ за типами інвесторів

Основними інвесторами ІСІ у 3-му кварталі 2010 року залишалися українські підприємства (80.90% сукупної ВЧА), що значною мірою пов язано із впливом венчурних фондів, хоча і у невенчурних ІСІ їхня частка була найбільшою (60.14%). Частка іноземних громадян та підприємств у фондах складає від 4.98% в інтервальних до 21.34% у відкритих ІСІ  (табл. 11).

Основною категорією вкладників відкритих фондів станом на 30.09.2010 залишилися фізичні особи-резиденти (63.53%), незважаючи на затяжне зниження фондових індексів у 2-му кварталі і слабку динаміку у 3-му, а також при значному чистому відтоку вкладень (-10.47 млн. грн.). Більше того, їхня частка зросла на 7.4 проц. п., що було зумовлено не лише зменшенням вкладень інших категорій інвесторів, а й зростанням суми коштів, інвестованих громадянами у ці фонди.

У цих фондах також найбільше порівняно з іншими типами ІСІ зросла і була найвагомішою частка фізичних осіб-нерезидентів – на 0.41 п. п. до 0.71%. Вкладення ж іноземних підприємств скоротилися як у відносному (-4.93 п. п.), так і в абсолютному вимірі, проте залишилися другою за обсягом категорією (20.63%).

Юридичні особ-резиденти зменшили свої вкладення у відкриті фонди (-2.88 п. п.), що на кінець кварталу складали 15.14%.

Очевидно, громадяни України та іноземці оцінили перспективи відкритих ІСІ більш оптимістично, аніж вітчизняні та закордонні підприємці. Це також може бути пов язано із потребою юридичних осіб у вільних коштах, що змусила їх виходити з фондів.

Найбільша частка у ВЧА інтервальних фондів у 3-му кварталі належала також фізичним особам-резидентам (55.01%), що збільшили свою частку на 24.26 п. п. на тлі скорочення вкладень інших категорій інвесторів, зокрема, юридичних особів-резидентів (на -18.47 п. п. до 40.01%).

Третіми за обсягом вкладень в інтервальні фонди були іноземні підприємства (4.89%), частка яких зменшилась на -5.77 п. п. порівняно з 2-м кварталом.

У закритих ІСІ першість за обсягом вкладень утримують юридичні особи – резиденти, їхня частка у 3-му кварталі збільшилась на 4.92 п. п. до 62.36%, причому це пов язано зі збільшенням вкладень цих інвесторів у зазначені фонди, яке випередило зростання інвестицій інших категорій вкладників (крім фізичних осіб-нерезидентів). Сума вкладень у закриті ІСІ зменшилася тільки з боку іноземних підприємств, і їхня частка у закритих фондах скоротилася на -1.77 п. п. до 9.15%.

Всупереч зростанню ВЧА, що належить фізичним особам-резидентам, частка їхніх вкладень звузилася на -3.33 п. п. до 28.19%, що зумовлено меншими темпами зростання вкладень цієї категорії інвесторів порівняно з іншими (крім юридичних осіб – нерезидентів, вкладення яких зменшилися).

У венчурних фондах, вкладення юридичних особів-резидентів на 30.09.2010 складали 82.78%, що на  -0.95 п. п. менше, ніж за квартал до цього. Це відбулося, незважаючи на збільшення ВЧА, що належить цим вкладникам на тлі більш стрімкого зростання інвестицій іноземців (як підприємств, так і фізичних осіб).

Частка юридичних осіб – нерезидентів зросла на 1.11 п. п. до 16.32%, при цьому приріст суми вкладень цієї категорії несуттєво поступався приросту ВЧА, що належить підприємствам-резидентам.

Скоротилися у грошовому вимірі вкладення у венчурні фонди тільки з боку громадян України, що супроводжувалося зменшенням їхньої частки у цих ІСІ на 0.16 п. п. до 0.89%. Це, природно, призвело до того, що у сукупній ВЧА усіх ІСІ вкладення фізичних осіб-резидентів склали тільки 3.33% (-0.21%).

23

Висновки

На відміну від світових фондових ринків, що у 3-му кварталі 2010 року продемонстрували небувалий оптимізм ледве не з початку глобальної рецесії, український, після провального 2-го кварталу був охоплений невизначеністю, рухаючись «боковим трендом». Така поміркована динаміка вітчизняного фондового ринку відобразилася і на помірних результатах ІСІ.

У 3-му кварталі продовжували з являтися нові компанії з управління активами, однак темпи виходу на ринок нових учасників поступалися темпам зворотному процесу, тому загальне число КУА скоротилося. І знову найбільше це стосувалося Київського регіону, що не лише є найбільшим за кількістю суб єктів ринку та обсягом їхніх активів, а й найдинамічнішим та найчутливішим до змін в економіці загалом та на фондовому ринку зокрема. Випадки закриття ІСІ також спостерігалися у 3-му кварталі, водночас, динаміка їхньої загальної кількості зберігала тенденцію до зростання, хоча і була дещо слабкішою, ніж у попередні квартали.

Інерційно, сукупні активи і ВЧА відкритих та інтервальних фондів у 3-му кварталі продовжували скорочуватися на тлі відтоку капіталу. Проте цього разу ІСІ відкритого типу виявилися більш стійкими, ніж інтервальні, та, в умовах чистих втрат вкладень інвесторів у розмірі 10.47 млн. грн., показали несуттєве зменшення (-2.17% активів та -1.82% ВЧА), зберігаючи приріст з початку 2010 року. Зазначимо, що такий обсяг відтоку та зменшення чистих активів був зумовлений не рівноцінно негативними результатами фондів, а був пов язаний зі значними втратами тільки кількох ІСІ. При цьому динаміка вартості портфелів відкритих фондів також переважно була висхідною, але, через знецінення сертифікатів двох ІСІ цього типу більш ніж наполовину, загальна доходність сектора була від ємною (-2.33%).

Динаміка невенчурних ІСІ загалом у 3-му кварталі виглядала більш ніж позитивною – приріст на 25.75% (ВЧА +12.66%) завдяки зростанню закритих фондів на 28.35% (ВЧА +14.31%). Проте за середньою доходністю закриті фонди у 3-му кварталі поступилися індексам та депозитам, хоча результати окремих ІСІ варіювалися в широкому діапазоні, верхня межа якого була значно вищою за доходність найвигідніших у цей період вкладів у золоті (+7.21%). Доходність вище рівня інфляції (+3.93%) показали 4 відкритих, 5 інтервальних та 36 закритих ІСІ.

Венчурні фонди у 3-му кварталі мали відносно невеликий приріст (+2.33%), однак при великих масштабах сектора це зростання було суттєвим (+2 070.96 млн. грн.) і супроводжувалося найбільшим серед категорій фондів приростом чисельності (+10 ПІФ, +4 КІФ, що досягли нормативів).

Тенденції динаміки структури вкладень, здійснених різними типами ІСІ, у 3-му кварталі знову зазнали змін. Їх спільною характерною рисою, зокрема, було помітне зростання частки «інших» активів в усіх типах фондів. Для відкритих та інтервальних це означає збільшення ваги дебіторської заборгованості, для закритих, у т. ч. венчурних, – переважно, корпоративних прав та позик товариствам, у яких останні володіють часткою капіталу.

В усіх типах ІСІ скоротилася частка корпоративних облігацій, що, ймовірно, зумовлено обмеженням використання цього інструменту після масових проблем з поверненням емітентами інвестицій, які довелося пережити фондам, на користь інших напрямків вкладень.

Серед ключових відмінностей у динаміці співвідношення інструментів у портфелях ІСІ – збільшення частки акцій у відкритих фондах при її скороченні в інтервальних та закритих, що швидше, було наслідком незначного пожвавлення на фондовому ринку, а також зменшенням інших складових активів, аніж цілеспрямованим нарощенням вкладень у ці пайові цінні папери.

Основним фондовим інструментом, присутнім у портфелях ІСІ, залишилися акції (від 43.51% у відкритих до 51.25% в інтервальних фондах). Це свідчить про значні сподівання управляючих щодо цих цінних паперів – враховуючи потенціал їхнього зростання та, відповідно, забезпечення доходності фондів.

Найпомітнішими змінами у розподілі ВЧА ІСІ серед категорій інвесторів було зростання частки вкладень основної категорії інвесторів відкритих фондів – фізичних осіб-резидентів – разом із сукупною вартістю їхніх вкладень, при скороченні часток юридичних осіб (як українських, так і іноземних). Таким чином, довіра громадян до цих фондів загалом збереглася після падіння у 2-му кварталі, а відтік капіталу з них відбувся, головним чином, за рахунок виходу підприємств. Вірогідно, фізичні особи зайняли вичікувальну позицію в умовах помірно позитивної динаміки фондового ринку, сподіваючись на подальше відновлення економіки та зростання вартості своїх інвестицій.

1. За квартальною звітністю, див. ренкінги відкритих, інтервальних та закритих ІСІ за доходністю за 3-й квартал 2010.

2. Доходність ІСІ розрахована за даними звітності за 1-3 кв. 2010 (31 відкритого, 40 інтервальних, 165 закритих ІСІ). Інфляція наведена за даними Держкомстату (показник з початку року, до грудня 2009 року). Доходність нерухомості розрахована на підставі індексу вартості нерухомості у Києві (джерело: http://www.blagovest.ua). 

 

Першоджерело: УАІБ


Без рубрики