Позитивна динаміка надалі не полишає ринок великої побутової техніки. Другий квартал 2011 року хоч і показав сповільнення темпів приросту порівняно до показників попереднього кварталу, проте у підсумку динаміка залишилась позитивною. Надходження від продажів залишились на рівні попереднього кварталу і склали трохи більше, ніж 2 млрд. грн. Така динаміка дозволила отримати приріст на рівні 18% порівняно до аналогічного кварталу 2010 року.
Додатний приріст був характерним для найважливіших груп великої побутової техніки, виняток склали лише найменші за обсягами продажів групи сушильних автоматів та посудомийних машин: падіння їхніх продажів зафіксовано на рівні 34% та 6% відповідно. Вже традиційно найбільшим ростом відзначилась група морозильних камер: порівняно до показників другого кварталу минулого року надходження збільшились на 138%. Майже на чверть (23%) покращились продажі холодильників. Ростом на рівні 16% відзначилась група мікрохвильових печей. Сегменти варильних поверхонь та пральних машин однаковою мірою покращили свої показники в межах 14%. Найменший додатний приріст зафіксовано в групах кухонні плити/вбудовані духові шафи та кухонні витяжки – 13% та 9% відповідно.
За рахунок однієї з найкращих динамік серед груп великої побутової техніки холодильники спромоглись захопити 41% ринку, додавши додаткових 2% відносно аналогічного кварталу минулого року. Стрімка динаміка групи морозильних камер теж істотно вплинула на розподіл ринку серед продуктових категорій – вона посіла четверте місце за часткою і охопила 6,6% ринку, що на 1% більше, ніж у другому кварталі минулого року. Така динаміка холодильного обладнання загалом не могла не вплинути на позиції решти продуктових груп великої побутової техніки – всі вони втратили свою вагу тією чи іншою мірою. Менший, порівняно із зальноринковим, приріст відносно минулого року в групі пральних машин спричинив зменшення на 1% частки цієї продуктової категорії, що у підсумку дозволило охопити 22% від усіх надходжень. Решта ж груп під впливом динаміки сегменту холодильного обладнання втратили не більше, ніж 0,5% на ринку: у підсумку витяжки завоювали 3,5%, кухонні плити/духові шафи – майже 14%, посудомийні машини – трохи більше, ніж 2,5%, варильні поверхні – майже 5%, мікрохвильові печі – дещо більше 5,5% від усього ринку великої побутової техніки.
Холодильники та морозильні камери
В очікуванні сезону найкращих продажів холодильне обладнання у першому півріччі 2011 року вже дозволило отримати 1,667 млрд. грн., що на 31% більше, ніж продажі у першому півріччі 2010 року. Така динаміка дозволяє бути доволі оптимістичними стосовно всього 2011 року.
Як вже стало звичним, найбільшою мірою на динаміку продуктової групи холодильників впливають прилади з нижнім розташуванням морозильної камери – в цьому кварталі на них припало 71%, що на 2% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Продажі холодильників з верхньою морозильною камерою зростають дещо повільнішими темпами, тому, закріпивши за собою 19% ринку холодильників, вони втратили 1,5% порівнюючи з минулим роком. Для решти видів холодильників попит залишається стабільним вже протягом кількох періодів поспіль – 4% припадає на холодильники Syde by Syde, 4,5% – на однодверні холодильники та 1,5% займає обладнання з кількістю дверцят більшою, ніж 3.
Однією з найважливіших технічних характеристик, яка впливає на вибір споживача залишається наявність/відсутність системи охолодження NOFROST. Співвідношення продажів склало 49% до 51% на користь приладів без системи NOFROST. Такий розподіл залишається стабільним третій квартал поспіль, проте за рік частка NOFROST посилилась додатковими 5%. Таке ж співвідношення характерне і для холодильників з нижнім розташування морозильної камери. В категорії холодильників з верхньою морозильною камерою прилади з системою охолодження NOFROST є менш популярними, ніж загалом на ринку – на них припадає 44% продажів.
Другий квартал 2011 року дозволив групі морозильних камер отримати надходжень від продажів на суму 132 млн. грн., що разом з першим кварталом перевершило показники першого півріччя минулого року на половину. На фоні бурхливого розвитку самої продуктової категорії помітна також тенденція до зміщення продажів в бік приладів з системою охолодження NOFROST: якщо ще рік тому на них припадало 18% від усіх продажів морозильних камер, то у цьому кварталі їхня частка перевищила чверть ринку – 26%. Беручи до уваги таку динаміку, можна припустити, що найближчим часом зможемо спостерігати таке ж співвідношення, яке характерне для ринку холодильників.
Пральні машини
Перше півріччя виявилось доволі успішним і для продуктової групи пральних машин – надходження склали 984 млн.грн., що на 19% краще, ніж у минулому році. З іншого боку, помітною є тенденція до сповільнення приросту – другий квартал цього року перевершив минулорічний лише на 14%.
Звичним і беззмінним є співвідношення продажів між автоматичними та напівавтоматичними пральними машинами, в якому 98% належить першим та 2% другим. Характерною особливість українського ринку є те, що серед автоматичних пральних машин 85% припадає на прилади з фронтальним завантаження прання, решта ж 15% ділять між собою прилади з вертикальним завантаженням та з функцією сушіння. Водночас, тенденція до послаблення позицій вертикально завантаження далі має місце на ринку: якщо ще рік тому пральні машини з вертикальним завантаженням охоплювали 16% ринку, то у другому кварталі цього року на них припало лише 13% усіх надходжень від продажів автоматичних пральних машин.
В межах сегменту пральних машин з фронтальним завантаженням співвідношення приладів за класами глибини другий квартал поспіль залишається стабільним: 73% належить вузьким, 20% та 6% – зі стандартною глибиною (більше, ніж 45 см) та надвузьким (глибина до 36 см та глибина 36-45 см) відповідно. Останні два дещо втратили свою вагу порівняно до показників минулого року, що пов’язано з пришвидшеним на загальному фоні ринку ростом вузьких пральних машин.
Завдяки швидкому розгортанню тенденції до збільшення завантаження на ринку пральних машин з фронтальним завантаженням головними сегментами, за якими закріпилось лідерство, стали «4,5-5 кг» та «5,5-6 кг». Більше, ніж половина проданих пральних машин мали завантаження «4,5-5 кг» і 31% – «5,5-6 кг». Ці два сегменти цілковито витіснили сегмент «4-4,5кг», на який у другому кварталі цього року припало лише 8% продажів, хоча ще рік тому йому належала чверть. З невеликими коливаннями 7% закріплено за сегментом «5-5,5кг» в категорії вузьких пральних машин. Серед фронтальних пральних машин зі стандартною глибиною найкращою динамікою відрізнились прилади із завантаженням «5,5-6 кг» – їхня частка за рік виросла з 26% до 35%. Такий ріст найбільше зачепив категорію «4,5-5 кг», частка якої стрімко скоротилась з 35% у другому кварталі минулого року до 21% цьогоріч. Також позитивний приріст помітний і в сегменті «6-7 кг» – його вага серед пральних машин зі стандартною глибиною посилилась із 11% минулого року до 19% у другому кварталі поточного року. Другою за значущістю залишається категорія із завантаження «>7 кг»: втративши 2%, вона охопила 22% від усіх продажів приладів зі стандартною глибиною. Тенденція до збільшення завантаження спричинила до того, що серед найвужчих пральних машин з фронтальним завантаження вже 77% припадає на сегмент із завантаженням «3,5-4 кг», а лише рік тому 70% надходжень забезпечував сегмент «3-3,5 кг».
Вбудована техніка
За рахунок того, що найкращою динамікою відносно минулого року відзначились групи незалежної техніки, холодильники та морозильні камери, категорія вбудованої техніки, втративши 1% ринкової ваги відносно минулого року, охопила 16% надходжень від продажу всією великої побутової техніки. На жаль, без позитивних зрушень на ринку нерухомості ринок вбудованої техніки не зможе показати стрімкої динаміки. В межах ринку вбудованої техніки традиційно найбільшими за продажами залишаються категорії варильних поверхонь та вбудованих духових шаф: їхня частка у другому кварталі становила 32% та 28% відповідно. 20% беззмінно належать кухонним витяжкам та 11% вбудованим посудомийним машинам.
Business.ua |